Miło nam poinformować, że rozpoczynamy kampanię proedukacyjną “(Od)waż się żyć zdrowo”, która realizowana będzie we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Na kampanię będą składały się reklamy stacjonarne i zamieszczone w sieci internetowej, ale także bezpłatne zajęcia edukacyjne przeprowadzone dla uczniów zainteresowanych szkół podstawowych na terenie Łodzi.
__________________
W ciągle zmieniającym się świecie brakuje czasu na zdrowe odżywianie, a że jeść musimy, zastępujemy to jedzeniem na szybko, pokarmem niepełnym w składniki odżywcze i w samą radość z jedzenia. Kiedyś spożywaliśmy posiłki, teraz po prostu jemy.
Taki styl życia odbija się na zdrowiu nie tylko nas samych, ale i na całym społeczeństwie. Chorujemy częściej, żyjemy krócej i mniej cieszymy się życiem.
Z opublikowanej w czasopiśmie Lancet szerokiej analizy wynika, że zła dieta zabija więcej osób niż palenie papierosów [1]❗️Przypomnijmy jednocześnie, że w Polsce z powodu palenia papierosów umiera co roku średniej wielkości miasto [2].
Spożywamy za dużo:
❌ przetworzonych pokarmów bogatych w tłuszcze trans,
❌ cukru dodawanego pod różnymi postaciami,
❌ sodu, bo posiłek musi smakować.
❌.. i uprawiamy za mało aktywności fizycznej ❌
Co jest w tym wszystkim najgorsze?
… że niemal wszyscy wiemy, że tak jest 😡
Jemy stanowczo za mało:
✅ nieprzetworzonych, pełnoziarnistych produktów,
✅ warzyw i owoców,
✅ przypraw, które mogą zastąpić nam zwykłą sól.
Nie jesteśmy aktywni na codzień, a przecież nie musimy od razu zacząć biegać, czy chodzić na siłownię.
✅ zamiast windy wybierajmy schody,
✅ dużo spacerujmy,
✅ pijmy więcej wody.
Zdrowsze odżywianie może zapewnić nie tylko dłuższe życie, ale i statystycznie zabezpieczyć przed przedwczesnym zgonem jedną na pięć osób [1].
Nie czekajmy na nowe niezrealizowane postanowienia noworoczne. Zmiany wprowadza się w momencie, gdy coś jest nie tak. Nie od nowego roku. Odważ się żyć zdrowo od dziś.
___________________
[1] Health effects of dietary risks in 195 countries, 1990–2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017
Ashkan Afshin, Patrick John Sur et al.
The Lancet, 393, 10184, 5 2019
[2] Rada Ministrów – Program ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce. Cele i zadania na lata 2014-2018.
Kampania realizowana ze środków własnych eletive sp. z o.o.